wiza-na-bialorus-przeglad-opcji
BIAŁORUŚ, EUROPA, INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wiza na Białoruś. Przegląd opcji

Białoruś, podobnie zresztą jak Rosja, liberalizuje przepisy wizowe nieśmiało, lecz konsekwentnie. Zmiany toczą się powoli, ale idą w dobrym kierunku. Generalnie, wiza na Białoruś powinna być załatwiana w konsulacie w Warszawie, Białej Podlaskiej lub Białymstoku, nie zawsze jednak jest do przekroczenia granicy potrzebna. Na przylegające do Polski Ziemie Utracone można bowiem wjechać bez wizy, przedstawiając jedynie odpowiednie zezwolenie. Również przy przylocie na lotnisko w Mińsku wiza nie jest wymagana, a poruszać można się po całym kraju. Szczegóły przedstawiam w niniejszym tekście.

Wiza na Białoruś wyrabiana w ambasadzie

Po tym, jak Białoruś zaczęła otwierać się na turystykę, wiza w ambasadzie będzie wyrabiana w szczególnych okoliczności. Dla porządku prezentuję poniżej wymagania dla wizy turystycznej, a po wszystkie pozostałe informacje odsyłam na stronę ambasady.

Wiza na Białoruś. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej

Wymagania raczej standardowe i podobne do tych stawianych przez ambasadę Rosji. Ponownie trzeba będzie postarać się o voucher:

 • wydruk wypełnionego elektronicznie wniosku wizowego – wniosek wypełnia się edytując na komputerze dokument PDF, dostępny na tej stronie,
 • paszport – musi być ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu okresu ważności wizy oraz zawierać minimum dwie puste strony,
 • zdjęcie paszportowe (nie starsze niż 6 miesięcy),
 • dowód uiszczenia opłaty wizowej. Płatności dokonuje się w EUR (wpłaca się złotówki przeliczane na euro), więc żeby zapewnić wpływ całej kwoty na konto, Ambasada zaleca dokonywanie wpłat wyłącznie w oddziale Banku Millennium. Potwierdzenie wpłaty obowiązkowo należy okazać przy odbiorze wizy,
 • voucher turystyczny albo – w przypadku pobytu nieprzekraczającego 10 dni – wystawione na blankiecie firmowym potwierdzenie rezerwacji noclegu. Ambasada nie akceptuje zaświadczeń wystawionych przez serwisy pośredniczące (np. booking.com),
 • polisa ubezpieczeniowa – temat ubezpieczenia rozwijam niżej.
Ubezpieczenie musi spełniać następujące wymogi:
 • suma ubezpieczeniowa (koszty leczenia) to przynajmniej 10 000 EUR,
 • ubezpieczenie powinno pokrywać wszystkie zaplanowane dni pobytu w okresie ważności wizy.
Ambasada akceptuje polisy wystawione przez następujące towarzystwa:
 • Towarzystwo Ubezpieczeń Europa SA,
 • AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA,
 • BTA Insurance Company,
 • SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

Powtórzę w tym miejscu to, o czym wspomniałem przy okazji wpisu do wizie do Rosji: pamiętaj też, że 10 000 EUR to minimalna kwota pokrycia kosztów leczenia. To najczęściej nie wystarczy na opłacenie kosztów prywatnej pomocy medycznej, udzielonej przy poważniejszych wypadkach. Dlatego też zastanów się, czy masz tyle zdrowia, by korzystać z państwowej opieki zdrowotnej akurat na Białorusi.

Podróż do Grodna i Brześcia. Tryb uproszczony

Wprowadzenie bezwizowego wjazdu na część polskich Kresów było pierwszym przejawem stawiania przez białoruskie władze na turystykę. Tryb uproszczony umożliwiono tym, którzy wykupili usługę turystyczną, na podstawie której wystawiany jest dokument uprawniający do wjazdu na Białoruś bez wizy (tzw. zezwolenie). Nie miej jednak przed oczami wizji zorganizowanego wyjazdu – usługa turystyczna to np. transport, zwiedzanie, nocleg, itp. Nikt nie będzie potem kontrolował, czy z tej usługi skorzystano. Zezwolenie działa po prostu jak haracz, który opłaca się zapłacić, by ułatwić sobie życie.

Zezwolenie przesyłane jest zamawiającemu drogą elektroniczną, a następnie musi być przedstawione na granicy wraz z pozostałymi dokumentami. Gdzie zamówić zezwolenie? Wiele osób wybiera pośrednika www.bezviz.by/pl

Na terytorium Białorusi możesz przebywać maksymalnie 15 dni.

Wjazd do Grodna i Brześcia. Wymagane dokumenty

Przy korzystaniu z tego udogodnienia nie potrzeba wyrabiać vouchera turystycznego. Jego zamiennikiem jest wspomniane wcześniej zezwolenie. Na granicy musisz okazać:

 • paszport – musi być ważny co najmniej 3 miesiące,
 • dokument uprawniający cudzoziemców do wjazdu bezwizowego – tzw. zezwolenie,
 • polisę ubezpieczeniową,
 • możesz zostać poproszony o przedstawienie środków pieniężnych w wysokości przynajmniej 42 BYN (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej) na każdy dzień pobytu.

Gdzie można przekraczać granicę?

Na mapce poniżej znajdziesz wszystkie przejścia graniczne, których przekroczenie możliwe jest na podstawie ruchu bezwizowego.

Ruch bezwizowy na lotnisku w Mińsku

Wystarczy dotrzeć na Białoruś drogą lotniczą, przez lotnisko w Mińsku, by móc skorzystać z tego niesamowitego ułatwienia. Koniec kompletowania papierów, załączania zdjęć i kupowania voucherów. Pamiętaj jedynie, że w ten sam sposób musisz opuścić terytorium naszego wschodniego sąsiada. Oznacza to, że wariant w którym przylatujemy samolotem, a wyjeżdżamy pociągiem lub autobusem nie kwalifikuje się do ruchu bezwizowego. Pamiętaj też o ubezpieczeniu – od tego nie ma wyjątków!

Na terytorium Białorusi możesz przebywać maksymalnie 30 dni.

Wymagane dokumenty

W tym przypadku sprawa jest jeszcze prostsza. Oto, czego potrzebujesz:

 • paszport – musi być ważny co najmniej 3 miesiące,
 • polisa ubezpieczeniowa,
 • możesz zostać poproszony o przedstawienie środków pieniężnych w wysokości przynajmniej 42 BYN (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej) na każdy dzień pobytu.

Rejestracja miejsca pobytu

Pewne rzeczy się zmieniają, ale inne pozostają stałe. W czasach gdy amerykańska NSA lub Google może z łatwością ustalić naszą lokalizację na podstawie logowania telefonu komórkowego, na Białorusi wciąż istnieje tzw. obowiązek meldunkowy (nazywany też rejestracją miejsca pobytu).

Czy każda podróż jest objęta tym obowiązkiem? Nie – jeśli pobyt nie przekracza 5 dni roboczych, nie zawracaj sobie nim głowy.

Nocujesz w hostelach i hotelach? Nie ma problemu – te obiekty mają obowiązek załatwić to za nas (dopytaj na miejscu dla pewności). Sprawa zaczyna się robić mocno upierdliwa, gdy w grę wchodzi namiot, nocowanie u znajomych albo u prywatnych gospodarzy. Wtedy rejestracją miejsca pobytu musisz zająć się sam. I tak jest lepiej niż w Rosji, ponieważ Białoruś umożliwia załatwienie meldunku przez stronę internetową: https://portal.gov.by

Alternatywnie, możesz zameldować się rejonowym wydziale ds. obywatelstwa i migracji właściwym dla miejsca pobytu.

Wybierasz się do Grodna? Przeczytaj również:

Muzeum Historii Grodna Janusza Parulisa. Najlepsze muzeum świata

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*