nukus-informacje-praktyczne
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, UZBEKISTAN

Nukus i Mujnak. Informacje praktyczne

Planujesz wypad do Uzbekistanu i zastanawiasz się nad wypadem do Karakałpakstanu? Pragniesz zobaczyć Nukus i Mujnak? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie. Zawiera on wszystkie istotne informacje, które mogą okazać się pomocne przy planowaniu tego etapu podróży.

Jak dostać się do Nukus?

Odległość między Taszkientem, a Nukus to w prostej linii dokładnie 815 km. Dwie warte rozważenia możliwości transportu, to:

Samolot

Uzbekistan Airways operują na trasie Taszkient – Nukus. Za bilet w jedną stronę zapłaciłem 160 PLN. Części z Was może przydać się informacja, że Nukus jest dobrze skomunikowany z Moskwą.

Pociąg

Jeżeli decydujesz się na tę opcję, to pamiętaj, żeby bilet zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Podróż z Taszkientu do Nukus trwa 16 godzin. Najtańszy bilet kosztuje 15 USD. Pociągi w Uzbekistanie są czyste i zwykle nie mają opóźnień.

Bilety kolejowe można kupować przez internet na stronie uzbeckich kolei.

Dojazd z Nukus do Mujnak (nad Morze Aralskie)

Taxi

Najprostsze i najdroższe rozwiązanie może okazać się niekiedy tym najlepszym. Za podróż w dwie strony, łącznie z oczekiwaniem przez kierowcę na miejscu, nie powinieneś zapłacić więcej niż 30 USD. Warto rozważyć tę opcję szczególnie przy podróży w większej grupie.

Autostop

Uzbekistan to jeden z łatwiejszych do „stopowania” krajów. Podróżowałem w ten sposób w okolicach Termezu i nigdy nie czekałem długo, aż ktoś się zatrzyma. Dlaczego zatem by nie spróbować w Karakałpacji?

Autobus

O 9:00 rano odjeżdża bezpośredni autobus z Nukus do Mujnak, ale na dworcu lepiej być wcześniej, by zająć sobie miejsce siedzące. Uwierz mi, że nie chcesz tej drogi pokonywać stojąc i garbiąc się w ścisku. Podróż autobusem trwa 3,5 h. Autobus powrotny odjeżdża o 15:00, w związku z czym trzeba się liczyć z pozostaniem w Mujnak na noc. Opcje noclegowe omówię niżej.

Lokalizację dworca autobusowego w Nukus naniosłem na poniższą mapę, podobnie jak inne istotne z punktu widzenia zwiedzania miejsca:

 

Noclegi w Mujnak

Mujnak to bardzo małe miasto, do którego – gdyby nie tragedia Morza Aralskiego – nikt by nigdy nie przyjechał. Sytuacja pod względem noclegów jest zmienna. Niektóre miejsca są czynne wyłącznie w sezonie, inne dość szybko likwidowane. Działa na pewno Hostel Muynak, który zbiera dobre recenzje i jest popularny wśród turystów zagranicznych. Można w nim wypożyczyć rowery i pojeździć po okolicy. Dodatkowo, niektórzy mieszkańcy wynajmują pokoje – trzeba po prostu dopytać na miejscu.

Noclegi w Nukus

Poniżej prezentuję kilka propozycje, które mogą Cię zaciekawić.

Podstawowy standard

Średni standard

Podwyższony standard

Nukus i Mujnak. Co warto zobaczyć?

Stolica Karakałpakstanu to miasto zbudowane w sowieckim stylu, które nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Osobiście, odebrałem je jako dość czyste i poukładane (przynajmniej centrum sprawia takie wrażenie). Boczne ulice wyglądają już nieco gorzej:

Nukus

Obstawiam, że 90 procent odwiedzających Nukus spędzi w nim nie więcej niż 1 dzień i w tym czasie zdąży zobaczyć wszystko, co interesujące. Nie ma tego zresztą aż tak wiele, a większość podróżników zahacza o Nukus wyłącznie z powodu Mujnaku, który za sprawą tragedii morza Aralskiego stał się atrakcją regionu.

Największą atrakcją turystyczną Nukus jest Muzeum Igora Sawickiego, czyli miejsce obowiązkowe dla wielbicieli malarstwa, czy też szeroko pojętej sztuki. Będąc w pobliżu, wstąpić do meczetu Muhammada Imama Iyshana, którego zdjęcie zaprezentowałem na początku tego wpisu. W bliskiej odległości od Nukus znajduje się również starożytny cmentarz Mizdakhan. Jest jednym z najstarszych i najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Karakałpakstanie. Obok znajdują się pozostałości twierdzy Gyaur-Kala, która otrzymała swoją nazwę podczas podboju arabskiego: w tłumaczeniu oznacza ona „fortecę niewiernych”. Skąd ta nazwa? Otóż lokalni mieszkańcy przed „nawróceniem” na islam wyznawali zaratusztrianizm.

Nukus

Jeśli chodzi zaś o Mujnak to sprawa jest prosta. Koniecznie musisz zobaczyć pozostałości po Morzu Aralskim, czyli tzw. cmentarzysko statków. Co więcej, w centrum miasteczka znajduje się dość interesujące Muzeum Historii Regionalnej i Morza Aralskiego. Zebrane w nim eksponaty trafnie oddają dawną świetność Republiki Karakałpackiej. Warto również pospacerować główną ulica i odszukać nieczynne przedsiębiorstwo przetwórstwa ryb. Kto wie, może uda Ci się wejść do środka.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu.

Przeczytaj również:

Morze Aralskie. Kiedyś to było…

2 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

2 - Liczba komentarzy

 1. Sławomir
  25/08/2022 at 2:29 pm

  Dzień Dobry. Dziękuje za wszystkie zawarte informację. Czy posiada kolega wiedzę, w kwestii wynajęcia w samym Muynaq samochodu z kierowcą, który dowiezie nas nad resztki Aralu ? Wyjazd Gelendą z Nukus za 500 baksów jakoś nie mieści się w moich zwyczajach podróżniczych.
  Pozdrawiam Sławek F

 2. Gosia
  20/02/2024 at 4:08 pm

  Dzień dobry, w jaki sposób dostał się Pan z centrum miasta Muynak do cmentarzyska statków?? Jeśli przyjadę tam marszrutką z Nukus to muszę zostawać w Muynaku na noc, żeby wszystko zwiedzić??

  Pozdrawiam!!!
  Gosia

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*