chiwa-porady-praktyczne
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, UZBEKISTAN

Chiwa. Porady praktyczne

Na pytanie czy warto zwiedzić Chiwę nie ma się nawet co zastanawiać – oczywiście, że warto. Dobrze jest natomiast zastanowić się, jak zwiedzić ją mądrze. Pisałem w poprzednim wpisie, że stare miasto (Iczan Kala) to wielki skansen, o którym można powiedzieć, że jest wręcz przeładowany zabytkami. W tym wpisie postaram się kilka informacji uporządkować, tak by ułatwić Ci zaplanowanie własnej podróży.

Ile dni spędzić w Chiwie?

Zwykle nie jest mi trudno odpowiadać na w ten sposób postawione pytanie, ale w tym przypadku jest inaczej. To trochę tak, jakby zapytać ile dni spędzić w Rzymie? Jeden spędzi trzy dni: odwiedzi Watykan, Koloseum, zje kilogramy pizzy i uzna, że widział wszystko, a drugi po tygodniu spacerowania codziennie innymi uliczkami nie będzie miał dość. Dlatego też ustalmy od razu, że ktoś kto jest pasjonatem kultury i historii uzbeckiej, to przed dylematem pt. ile dni poświęcić Chiwie nie stoi. Pozostałym odpowiem w ten sposób: dwa dni minimum, a trzy optymalnie.

Dlaczego trzy dni, a nie więcej? Dlatego, że przyjmując, że Twoja podróż do Uzbekistanu mieści się w ramach standardowego dwutygodniowego urlopu, musisz mieć rezerwę na zobaczenie Nukusu, Buchary, Samarkandy i Taszkientu… a może jeszcze jakiegoś innego miasta.

Noclegi w Chiwie Kalta Minor Khiva

Chiwa. Jak dojechać?

Samolotem

Jeżeli zamierzasz zobaczyć Nukus, to przelot z Taszkientu do Chiwy wydaje mi się bez sensu. Rozsądniej jest lecieć do Nukusu, a po zwiedzeniu jego i okolicy ruszyć drogą lądową do Chiwy. Niemniej i tę możliwość wskazać muszę: Uzbekistan Airways wykonuje codzienne loty na trasie Taszkient – Urgencz. Urgencz to miasto położone w odległości 40 km od Chiwy.

Z Urgenczu do Chiwy jeździ trolejbus, a bilet w 2018 roku kosztował 1300 UZS, czyli jakieś 0,50 PLN. Kursuje co 30 minut, a przejazd zajmuje około godziny. Na mapce poniżej zaznaczam przystanek w centrum Urgenczu i przystanek docelowy w Chiwie. Trolejbus podjeżdża tuż pod bramy starego miasta. Alternatywą dla trolejbusu są dzielone taksówki.

Pociąg albo autobus

Z Taszkientu do Urgencz jeździ bezpośredni pociąg. Jeżeli decydujesz się na tę opcję, to pamiętaj, żeby bilet zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Podróż z Taszkientu do Urgenczu trwa około 14 godzin. Pociągi w Uzbekistanie są czyste i zwykle nie mają opóźnień.

Bilety kolejowe można kupować przez internet na stronie uzbeckich kolei.

Transport autobusowy w Uzbekistanie jest słabo rozwinięty i generalnie na tak dużych odległościach robiłbym wszystko co w mojej mocy, by tego środka transportu uniknąć. Dla porządku tylko wspomnę, że z Taszkientu można dojechać do Urgenczu autobusem. Nie spotkałem nikogo, kto by się na to zdecydował, ale taka opcja jest.

Współdzielona taksówka

W końcu dochodzimy do bardzo ciekawego rozwiązania, to znaczy współdzielonej taksówki (ang. shared car). W Azji Centralnej ten system działa świetnie i stanowi doskonałe uzupełnienie państwowego systemu transportowego. w Nukusie postój współdzielonych taksówek znajduje się na dworcu Qubla. Samochody jadą albo bezpośrednio do Urgenczu, albo do Berunij. Nie wiem czy zdarzają się takie, jadące bezpośrednio do Chiwy, ale nie ma to większego znaczenia: z Berunij do Chiwy (ewentualnie Urgenczu) dojedziesz kolejnym samochodem. Przy dzielonych taksówkach często sprawdza się następująca zasada: dokąd dojedziesz jedną, stamtąd będziesz ruszać dalej kolejną.

Dokładną lokalizację dworca Qubla w Nukusie zamieszczam na mapce. Dołożyłem, dla lepszej orientacji, Berunij, Urgencz i Chiwę:

Noclegi w Chiwie

Chiwa oferuje szerokie spektrum miejsc noclegowych i każdy – niezależnie od budżetu – znajdzie coś dla siebie. Chiwa, Samarkanda, Taszkient, ewentualnie też Buchara, to są te uzbeckie miasta, które dysponują najlepiej rozwinięta bazą noclegową. Poniżej kilka moich propozycji.

Podstawowy standard

Średni standard

Podwyższony standard

Jak zwiedzać Chiwę?

Chiwę zwiedzany niespiesznie i na nogach, bo wszystkie atrakcje poza jedną są zlokalizowane w obrębie Iczan Kala (stare miasto). Poza miejscami, które przedstawię niżej, nie można odmówić sobie spróbowania pilawu (płowu), który różni się w zależności od regionu. Takiego pilawu, jaki zjemy w Chiwie, nie skosztujemy w Samarkandzie, Bucharze ani Taszkiencie.

Powróćmy do zwiedzania: Iczan Kala to jeden duży kompleks zabytków i dlatego wystarczy nabyć jeden bilet, by móc zwiedzić je wszystkie. Teoretycznie, sam wstęp na stare miasto jest płatny, ale tylko jest wchodzimy Bramą Zachodnią. Bilet, obejmujący wstęp na Iczan Kala i szereg innych atrakcji sprzedawany jest w trzech wersjach cenowych:

 • VIP (150 000 UZS, czyli około 60 PLN),
 • Standard (100 000 UZS, czyli około 40 PLN),
 • Economy (50 000 UZS, czyli około 20 PLN).

Kasa biletowa znajduje się przy Bramie Zachodniej i czynna jest od godziny 9:00. Tak jak słusznie zapewne podejrzewasz, im droższy bilet, tym więcej wstępów zawartych jest w jego cenie, przy czym każdy z biletów ważny jest przez 2 dni. Radziłbym poważnie rozważyć wybór opcji VIP, ponieważ umożliwia ona wejście do wszystkich muzeów, minaretów oraz na miejskie mury obronne. Miejscem, do którego trzeba nabyć oddzielny bilet (10 000 UZS, tj. w przybliżeniu 4 PLN) jest Mauzoleum Mehmeda Pahlawana (ang. Mausoleum of Pahlavan Mahmud). Mehmed Pahlawan jest patronem Chiwy. Kolejne trzy miejsca, do których wstęp wymaga oddzielnych opłat to Pałac Nurullaboy, minaret Islom Khodja, a także wieża obserwacyjna fortecy Kuhna Ark (7 000 UZS).

Noclegi w Chiwie Chiwa Khiva Uzbekistan

Chiwa. Co warto zobaczyć?

Niektórzy mówią, że Chiwa to najwspanialsze miasto Uzbekistanu – ja się z tym stwierdzeniem nie zgadzam, mimo że oceniam Chwię jako absolutnie fantastyczną. Koncentracja zabytków jest tutaj jednak tak duża, że nie stawiaj sobie za cel odwiedzenia wszystkich miejsc, do których wstęp zawiera się w bilecie. To po prostu niemożliwe, zakładając, że na miejscu nie spędzasz przynajmniej pięciu dni.

Uważam, że wizyta w Chiwie nie będzie kompletna bez odwiedzenia wszystkich miejsc niewliczonych w bilet:

 • Mauzoleum Mehmeda Pahlawana,
 • Pałac Nurullaboy,
 • minaret Islom Khodja,
 • wieża obserwacyjna fortecy Kuhna Ark.

A spośród tych wliczonych lub bezpłatnych proponuje zobaczyć:

 • fortecę Kuhna Ark,
 • medresę Mohameda Rahima Chana (ang. Mohammed Rahim Khan Madrasa),
 • medresę Szergozichana (ang. Shergozikhan Madrasa),
 • medresę Mohameda Amina Khana (ang. Mohammed Amin Khan Madrasa),
 • więzienie Zindon,
 • minaret Kalta Minor,
 • meczet Piątkowy (ang. Juma Mosque).

Noclegi w Chiwie Chiwa Khiva Uzbekistan Silk Road

Ten wpis również może Cię zainteresować:

Chiwa. Na Jedwabnym Szlaku

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*