persepolis-jak-tanio-dojechac
BLISKI WSCHÓD, INFORMACJE PRAKTYCZNE, IRAN

Persepolis. Jak tanio dojechać?

Jak to zwykle bywa, tak jest i tym razem: w okolice Persepolis można dojechać tanio komunikacją miejską, można też dostać się wygodnie pod samą bramę kompleksu jadąc z Szirazu taksówką.

Podróżujesz oszczędnie lub w pojedynkę? Zaprezentowany poniżej sposób jest odpowiedni właśnie dla Ciebie! Unikniesz taksówek wszędzie tam, gdzie nie są niezbędne, w nagrodę schodząc z utartego szlaku. Cały plan oparty będzie o przejazd busem z Szirazu do Marwdaszt. Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w kolejnych akapitach.

Taksówek nie ma sensu dłużej omawiać. Znajdujemy auto, uzgadniamy cenę i ruszamy w drogę. Większość turystów, zmierzających do Persepolis i Naghsz-e Rostam, podróżuje właśnie w ten sposób. Cena za przejazd w dwie strony wynosi przeważnie 1-1,2 mln IRR, co przy kilku osobach nawet się kalkuluje. Przy jednej nie spina się jednak ani trochę.

Opcja tania wymaga oczywiście nieco więcej zachodu, ale bynajmniej nie oznacza, że podróż zamieni się w mękę. Wręcz przeciwnie – da nam okazję zejścia z turystycznego szlaku, stwarzając wspaniałą możliwość do porozmawiania z lokalnymi mieszkańcami. Właśnie ten sposób zamierzam przybliżyć.

Głównym punktem orientacyjnym jest dworzec autobusowy Karandisz (ang. Karandish) [GPS: 29.6131819 | 52.5618778]. Jeśli przyjechaliśmy do Szirazu autobusem, to problem mamy z głowy, bo autobusy dalekobieżne dojeżdżają właśnie do Karandisz. Przy podróży samolotem, skończy się najprawdopodobniej na taxi z położonego 9,7 km dalej lotniska (aczkolwiek polecam wyjść poza teren portu lotniczego – będzie taniej).

Z dworca Karandisz do Persepolis nie dojedziemy, natomiast po drugiej stronie ulicy znajduje się zajezdnia autobusów krótkodystansowych. Korzystają z nich mieszkańcy okolicznych wiosek, pracujący w Szirazie, ale przede wszystkim uczniowie i studenci, którzy dojeżdżają do szkół i na uczelnie. Interesuje nas właśnie Aliebn Hamze Terminal [GPS: 29.6124233 | 52.5600429]. Teraz wystarczy tylko wsiąść w busa jadącego do Marwdaszt (ang. Marvdasht) i pierwszą część podróży mamy za sobą. Busy odjeżdżają często, a znaleźć je łatwo – najprawdopodobniej będzie to pojazd w typie Mercedesa Sprintera. Odległość miedzy Szirazem, a Marwdaszt wynosi 52 kilometry. W 2016 roku za przejazd w dwie strony zapłaciłem 160,000 IRR.

Odległość z Marwdaszt do Naghsz-e Rostam to 16 km. Z Naghsz-e Rostam do Persepolis 12 kilometrów, a z Persepolis do Marwdaszt – 10 km. Mając czas, możemy próbować pokonać ten dystans autostopem. Możemy też wziąć taksówkę, która we wrześniu 2016 r. kosztowała 350,000 IRR. W ten sposób za całą trasę zapłaciłem 510,000 IRR. Decydując się na taksówkę, koniecznie upewnijmy się, że kierowca zaczeka zarówno w Naghsz-e Rostam, jak i w Persepolis, a po wszystkim odwiezie nas na przystanek busa do Szirazu.

Czy to się opłaca? Porównanie kosztów

Powyższa tabelka przedstawia koszty i oszczędności w przeliczeniu na jedną osobę, w zależności od liczby osób podróżujących. Jak widać, skorzystanie z kombinacji busa i taksówki ma sens, gdy podróżujemy sami albo z osobą towarzyszącą. Przy grupach 3-4 osobowych, różnice są niewielkie. Jadąc busem, przygodę – której wycenić się przecież tak łatwo nie da – otrzymujemy jednak gratis.

1 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

1 - Liczba komentarzy

  1. Irena-Hooltaye w podrozy
    03/05/2020 at 11:54 am

    W czasie naszej pierwszej podróży zawiozła nas tam taksówka. Poruszaliśmy się stopem taksówkami, autokarami i stopem.
    W czasie drugiej podróży mieliśmy już wypożyczony samochód i skupiliśmy się na wschodnim Iranie, docierając do wspaniałych miejsc.
    Irańscy kierowcy nie są idealni, bałam się jak diabli.

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*