zaproszenie-letter-of-invitation
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, PAKISTAN

Pakistan. Zaproszenie wizowe (Letter of Invitation)

O tym czy uzyskanie wizy jest łatwe czy trudne można długo dyskutować. Z pewnością Pakistan ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów wizowych, dlatego przeczytaj uważnie ten wpis, bo jeśli napotkasz jakieś problemy ze strony Ambasady, to będą one związane z zaproszeniem. Dokumenty składające się na aplikację wizową są w większości standardowe. Nie rzadko składamy podobne zestawy kwitów ubiegając się o wizę do innych krajów. Jedyne co może rodzić pytania to kwestia zaproszenia (Letter of Invitation, LOI). O tym jak i od kogo zaproszenie uzyskać, a także w jakiej formie je zaprezentować będzie właśnie ten tekst.

Zaproszenie wizowe może zostać wystawione albo przez posiadającą odpowiednie rządowe zezwolenie agencję turystyczną albo przez osobę prywatną. W tej drugiej opcji musi przyjąć formę tzw. e-stamp paper.

Zaproszenie można zdobyć na dwa sposoby:

  • Odpłatnie – w tym wariancie wykupujemy pakiet turystyczny w agencji turystycznej, która ma wszystkie potrzebne rządowe zezwolenia i akredytacje. Tyle mówi teoria, bo praktyka na szczęście pozwala pewnych niedogodności uniknąć. Koszt „gołego” LOI to mniej więcej od 50 EUR do 100 EUR. Gdybym korzystał z tej opcji, zrobiłbym to przez Caravanistan.com, gdzie zaproszenie kosztuje 55 EUR. Podobno można próbować załatwić LOI przez Snowland Treks&Tours, a na pewno za 85 AUD (dolary australijskie) można zaproszenie otrzymać za pośrednictwem Karakoram Bikers.

  • Bezpłatnie – wybór tej opcji oczywiście polecam, bo bez sensu płacić za coś co można mieć za darmo. Warto przynajmniej spróbować. W moim przypadku już pierwszy „strzał” był celny, Pakistańczyk nie robił żadnego problemu z przesłaniem zaproszenia i nie chciał za przysługę pieniędzy. Trzeba bowiem wiedzieć jedno: wystawienie zaproszenia obywatela Pakistanu nic nie kosztuje. Osób, które można zapytać o list zapraszający najprościej szukać na Couchsurfing.com oraz poprzez grupy na Facebooku.

Pakistańczycy kochają pieczątki! Na stronie Ambasady znajduje się informacja, że zaproszenie powinno być zaprezentowane w oryginale oraz wcześniej zarejestrowane w Pakistanie. Dlatego jest bardzo istotne, żeby dokument wystawiony przez osobę prywatną został Wam dostarczony w formie tzw. e-stamp paper (notary attested document). Zaproszenie powinno być odręcznie podpisane i zawierać podstawowe dane osoby zapraszającej, takie jak:

  • adres,
  • numer telefonu oraz adres email,
  • numer i skan dowodu tożsamości (tzw. NIC – National Identity Card),

Językami urzędowymi w Pakistanie są urdu oraz angielski i w jednym z tych języków należy przedstawić LOI. Oczywiście, osoba gotowa nas zaprosić może zasugerować opracowanie takiego zaproszenia, które ona potem atestuje i odeśle ze skanem NIC. Przygotowując list unikajmy zwrotów nadto formalnych – ma to być bardziej Pakistani English niż British English.

I to wystarczy. Tak jak pisałem – Ambasada nie próbuje utrudnić uzyskania wizy. Powodzenia!

0 Comments
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked*