zaproszenie-wizowe-do-pakistanu
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, PAKISTAN

Wiza do Pakistanu. Zaproszenie wizowe

O tym czy uzyskanie wizy jest łatwe czy trudne można długo dyskutować. Z pewnością Pakistan ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów wizowych (więcej o tym, jak wyrobić wizę znajdziesz tutaj), dlatego przeczytaj uważnie ten wpis, bo jeśli napotkasz jakieś problemy ze strony ambasady, to będą one związane z zaproszeniem. Dokumenty składające się na aplikację wizową są w większości standardowe. Nie rzadko składamy podobne zestawy kwitów ubiegając się o wizę do innych krajów. Jedyne co może rodzić pytania to kwestia zaproszenia (Letter of Invitation, LOI). O tym jak i od kogo zaproszenie uzyskać, a także w jakiej formie je zaprezentować będzie właśnie ten tekst.

Zaproszenie wizowe może zostać wystawione albo przez posiadającą odpowiednie rządowe zezwolenie agencję turystyczną albo przez osobę prywatną. W tej drugiej opcji musi przyjąć formę tzw. e-stamp paper.

Jak uzyskać zaproszenie wizowe?

Zaproszenie można zdobyć na dwa sposoby:

 • Odpłatnie – w tym wariancie wykupujemy pakiet turystyczny w agencji turystycznej, która ma wszystkie potrzebne rządowe zezwolenia i akredytacje. Tyle mówi teoria, bo praktyka na szczęście pozwala pewnych niedogodności uniknąć. Koszt „gołego” LOI to mniej więcej od 50 EUR do 100 EUR. Gdybym korzystał z tej opcji, zrobiłbym to przez Caravanistan.com, gdzie zaproszenie kosztuje 55 EUR. Podobno można próbować załatwić LOI przez Snowland Treks&Tours, a na pewno za 85 AUD (dolary australijskie) można zaproszenie otrzymać za pośrednictwem Karakoram Bikers.

 • Bezpłatnie – wybór tej opcji oczywiście polecam, bo bez sensu płacić za coś co można mieć za darmo. Warto przynajmniej spróbować. W moim przypadku już pierwszy „strzał” był celny, Pakistańczyk nie robił żadnego problemu z przesłaniem zaproszenia i nie chciał za przysługę pieniędzy. Trzeba bowiem wiedzieć jedno: wystawienie zaproszenia obywatela Pakistanu nic nie kosztuje. Osób, które można zapytać o list zapraszający najprościej szukać na Couchsurfing.com oraz poprzez grupy na Facebooku.

Zaproszenie wizowe do Pakistanu. Pakistan visa Letter of invitation

Czego dokładnie wymaga ambasada?

Pakistańczycy kochają pieczątki! Na stronie Ambasady znajduje się informacja, że zaproszenie powinno być zaprezentowane w oryginale oraz wcześniej zarejestrowane w Pakistanie. Dlatego jest bardzo istotne, żeby dokument wystawiony przez osobę prywatną został Wam dostarczony w formie tzw. e-stamp paper (notary attested document). Zaproszenie powinno być odręcznie podpisane i zawierać podstawowe dane osoby zapraszającej, takie jak:

 • adres,
 • numer telefonu oraz adres email,
 • numer i skan dowodu tożsamości (tzw. NIC – National Identity Card),

Językami urzędowymi w Pakistanie są urdu oraz angielski i w jednym z tych języków należy przedstawić LOI. Oczywiście, osoba gotowa nas zaprosić może zasugerować opracowanie takiego zaproszenia, które ona potem atestuje i odeśle ze skanem NIC. Przygotowując list unikajmy zwrotów nadto formalnych – ma to być bardziej Pakistani English niż British English.

I to wystarczy. Tak jak pisałem – ambasada nie próbuje utrudnić uzyskania wizy. Powodzenia!

Więcej na temat uzyskania wizy do Pakistanu znajdziesz w tym artykule:

Wiza do Pakistanu. Kilka faktów

2 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

2 - Liczba komentarzy

 1. Pat
  08/11/2018 at 8:29 pm

  Czy dobrze rozumiem – jeśli mam znajomego w Pakistanie, to wystarczy, że odręcznie napisze, że mnie zaprasza na okres taki i taki, podpisze się i poda swoje dane (adres, numer telefonu, email) oraz prześle numer i skan dowodu tożsamości? Bez żadnych pieczątek? I to przejdzie? 😉 Znajomy mówi, że dowiadywał się i nie dostanie żadnego zaproszenia potwierdzonego przez ministerstwo jak to piszą na stronie ambasady, że takie chcą. mówi, że takich się w Paku nie wydaje…
  Czy w tym zaproszeniu musi też być podany plan wizyty?
  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

  • TarcieChrzanu.PL
   10/11/2018 at 7:06 pm

   Tak, muszą być podpisy. Zaproszenie musi być poświadczone notarialnie, czyli w formie tzw. e-stamp paper. Do załatwienia w jeden dzień.
   Jest dokładnie tak jak piszesz, wystarczą podstawowe dane + kopie dokumentów tożsamości. Szczegółowy plan wizyty nie musi być podany, we wniosku trzeba tylko wymienić miejsca, które zamierzamy odwiedzić. Powodzenia!

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*