wiza-do-pakistanu
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, PAKISTAN

Wiza do Pakistanu. Kilka faktów

Dla wielu osób fraza „wiza do Pakistanu” automatycznie wywołuje negatywne skojarzenia. Niestety,  wokół procedury jej uzyskania narosło wiele mitów. Tymczasem, nie jest tak źle, a procedura jest całkiem znośna. Najważniejsze, że po okresie, w którym wizy turystyczne w praktyce nie były wydawane, ponownie można się o nie z powodzeniem ubiegać. Z moich rozmów wynika, że nie ma żadnych nieoficjalnych nakazów by wiz nie wydawać, ani by cały proces komplikować.

Wizę można uzyskać tylko w ambasadzie zlokalizowanej w Polsce. Nie można aplikować przez internet. Visa on Arrival nie jest przyznawana.

O jednej rzeczy należy pamiętać: wizę pakistańską polski obywatel może uzyskać tylko w pakistańskiej ambasadzie zlokalizowanej w Polsce (wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba ubiegająca się o wizę dysponuję dokumentami poświadczającymi stały pobyt poza własnym krajem). Nie jest zatem możliwe aplikowanie w Turcji, w Iranie oraz w ZEA. O Indiach nie wspominam.

Wiza do Pakistanu. Podstawowe informacje

Dokumenty aplikacyjne należy złożyć w Ambasadzie Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce, która mieści się przy ul. Wiertniczej 63 w Warszawie. Możemy to zrobić od godziny 10:00 do 13:00 w każdy dzień roboczy z pominięciem piątku. Przed spotkaniem konieczna jest rejestracja za pomocą formularza widocznego w zakładce Online Appointment System, udostępnionego na stronie internetowej Ambasady. System automatycznie określa czas trwania wizyty na 20 minut.

Wiza do Pakistanu. Wymagane dokumenty

Oto czego wymaga Ambasada Republiki Pakistanu w Warszawie (w innych krajach wymagania mogą być inne):

  • Dwa wypełnione wnioski wizowe, dostępne do pobrania ze strony Ambasady,
  • Paszport wraz z jedną kopią strony ze zdjęciem,
  • Cztery identyczne zdjęcia paszportowe,
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu (dotyczy osób pracujących),
  • Zaproszenie (Letter of Invitation) – temat warty osobnego artykułu, dlatego poświęciłem mu ten wpis,
  • Potwierdzenie dokonania opłaty wizowej (wiza turystyczna jednokrotna – 168 PLN, wiza turystyczna dwukrotna – 336 PLN).

Na co zwrócić uwagę?

Wypełniając wniosek wizowy, znalazłem dwie sekcje, które mogą nas od uzyskania wizy oddalić: lista odwiedzonych krajów oraz plan podróży. Moim zdaniem to właśnie w tych miejscach można popełnić najwięcej błędów. Błędów, których na szczęście łatwo uniknąć.

  • Zestawienie odwiedzonych krajów – problemem jest Izrael. Co prawda, pakistańskie władze nie przyznały oficjalnie, że pieczątka z Izraela skutkuje odrzuceniem aplikacji wizowej, ale biorąc pod uwagę stosunki między tymi dwoma krajami nie ma sensu ryzykować. Na międzynarodowych forach internetowych i w wielu grupach dyskusyjnych na pytanie „czy przyznawać się do pobytu w Izraelu?” pada zawsze jedna i ta sama odpowiedź: don’t do it! Na głównym lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie nie stemplują paszportów, ograniczając się do oklejenia okładki. Problem rozwiązany? Można przyjąć, że raczej tak, ale jeśli masz wbitą pieczątkę (również egipską lub jordańską z przejścia lądowego z Izraelem), wymień paszport na nowy.

  • Plan podróży – nikt nie chce kłopotów i w Pakistanie także ich nie potrzebują. Uprowadzony turysta to spory problem, a martwy jeszcze większy. Polskie MSZ w wykazie terenów zastrzeżonych wymienia miejsca takie jak: Kweta, Peszawar, Charsadda, Kohat, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat, Buner, Lower Dir. W skrócie chodzi o północny zachód kraju, szczególnie tereny przy granicy z Afganistanem, w tym region FATA (Federally Administered Tribal Areas – Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie). Brytyjskie MSZ odradza podróż drogą lądową z Islamabadu do Gilgit, czyli przejazd Szosą Karakorumską (Karakoram Highway). Nie zapominajmy również o wszystkich obszarach, na których wymagany jest tzw. No Objection Certificate (NOC). Co zatem wpisać? Cóż… jeśli wymienisz Islamabad, Khewra Salt Mine i Lahore, to raczej nie wzbudzi to niepotrzebnej ciekawości pracownika Ambasady.

Interesuje Cię kwestia zaproszenia wizowego? Zapoznaj się koniecznie z tym wpisem:

Pakistan. Zaproszenie wizowe

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*