dojazd-na-krym-poradnik
EUROPA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, ROSJA

Dojazd na Krym. Poradnik

Autokarem, pociągiem, samolotem, a niektórzy samochodem – tak Polacy przed 2014 r. podróżowali na Krym. Stanowiliśmy istotną, obok Rosjan i Ukraińców, grupę turystów. Z tego też względu nadal w – przykładowo – jałtańskich restauracjach dostępne jest menu w języku polskim. Czy wjazd na Krym jest obecnie możliwy? Oczywiście, że tak, ale to nie wszystko – Krymianie czekają na nas z otwartymi rękami.

Niestety, ale muszę napisać to wprost: dojazd na Krym stał się znacznie trudniejszy, a przy tym sporo droższy.

Wjazd na Krym, a prawo ukraińskie

Zgodnie z wydanym w kwietniu 2014 r. zaleceniem, wjazd na terytorium Krymu jest, w opinii władz ukraińskich, legalny „pod warunkiem przekroczenia państwowej granicy w istniejących granicznych punktach kontroli Ukrainy z postawieniem odpowiednich pieczęci w dokumentach paszportowych i kartach imigracyjnych.” Przekroczenie granicy jest możliwe „na podstawie paszportu i specjalnego zezwolenia, wydanego przez terytorialne biuro Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy lub biuro terytorialne Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy.” Od razu uprzedzę, że zezwolenie nie jest wydawane na prawo i lewo i trzeba mieć dobry powód, by je otrzymać. Kto je dostanie? Kompletna lista i pozostałe informacje dostępne są tutaj.

Czy zatem wjazd na Krym dla przeciętnego turysty jest niemożliwy. No cóż, powyższe to była teoria, a teraz czas na praktykę.

Jak dojechać na Krym?

W związku z tym, że z prawdopodobieństwem 99,9 proc. nie spełniasz wymogów umożliwiających otrzymanie zezwolenia, o którym wspomniałem wyżej, musisz szukać innego rozwiązania. I takie faktycznie jest: alternatywą dla wjazdu z terytorium Ukrainy jest przejazd od strony Rosji. 

W praktyce, na Krym polski obywatel może dostać się jedynie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Najszybciej dolecisz samolotem wylatującym z Moskwy albo Sankt Petersburga.

Najważniejsze zatem to dostać się do Rosji. Opcji mamy w tym przypadku kilka.

W najlepszej pozycji wyjściowej są się mieszkańcy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Sprzyja im bliskie sąsiedztwo Królewca (ros. Калининград), z którego głównego portu lotniczego – Chrabrowo (KGD) – codziennie odbywa się wiele rejsów do Moskwy. Ceny tych połączeń potrafią być naprawdę atrakcyjne.

Co ma zrobić reszta? Polska centralna nie ma zbyt dużego wyboru i musi liczyć na promocje lotów z Warszawy do Moskwy, ewentualnie Sankt Petersburga. 600 zł za lot w dwie strony jest ceną jak najbardziej uczciwą, a tańsze połączenia zwykle wymagają przesiadek.

Z przesiadkami zresztą, chcąc latać tanio, musimy pogodzić się wszyscy. Niskie ceny przelotów z portów regionalnych (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Rzeszów, Wrocław) czasami oferuje niemiecka Lufthansa. Co prawda, żeby dostać się na Wschód, to najpierw – celem przesiadki (w Monachium albo Frankfurcie) udajemy się na Zachód – ale kto chce podróżować tanio, ten musi chodzić na kompromisy. Najtaniej bilet na trasie Wrocław – Monachium – Moskwa (tam i z powrotem) kupiłem za 420 PLN.

Południe kraju obserwuje Pragę, Wiedeń i Bratysławę. Z tej ostatniej operuje tania rosyjska linia lotnicza: Pobeda. Zanim kupisz bilet – przestudiuj uważnie regulacje dotyczące bagażu. Dysponujesz większą ilością czasu? Rozważ Budapeszt, skąd do Moskwy i Sankt Petersburga lata węgierski Wizzair.

Zachód musi liczyć na Berlin. Tu ponownie do gry wchodzi Pobeda (operuje z Berlina), ale dochodzi także linia S7 Airlines, obecna w Pradze, Berlinie i Wiedniu.

W sytuacji nie do pozazdroszczenia znajdują wschodnie województwa. Tu w grę wchodzi opcja tranzytu przez Białoruś, co jednak komplikuje i wydłuża cały proces. Przede wszystkim, konieczna jest białoruska wiza tranzytowa.

Wjazd na Krym. Jak uniknąć problemów?

Podróżowaniu na Krym w aktualnych realiach, głównie w kontekście bezpieczeństwa na miejscu, poświęciłem osobny wpis. Zachęcam do lektury!

Wjazd na Krym od innej niż ukraińska strony oznacza złamanie ukraińskiego prawa. Co to oznacza dla polskiego obywatela? Nic – chyba, że służby ukraińskie się o tym dowiedzą. Jak mają się o tym dowiedzieć? Nijak, o ile im w tym nie pomożemy.

Rosjanie traktują Krym jak część Rosji, więc po wylądowaniu w Symferopolu nie przeprowadzają kontroli paszportowej. Oznacza to, że w Twój paszport nie zostanie wbita żadna pieczątka. Śladów Twojego pobytu nie będzie… chyba, że sam je zostawisz. W przemyślany sposób korzystaj z mediów społecznościowych, szczególnie jeśli publikujesz posty pod własnym imieniem i nazwiskiem. Wydaje się wątpliwe, żeby szeregowemu turyście ukraińskie służby prześwietlały telefon, ale może nie warto kusić losu? Zastanów się zatem dwa razy, nim na Facebooku klikniesz w „zamelduj się” lub upublicznisz album ze zdjęciami z Krymu.

Noclegi na Krymie

Pisząc te słowa na www.agoda.com, czy też www.hostelworld.com nie jestem w stanie zarezerwować żadnego hotelu. Urok sankcji… Czy to oznacza, że jesteś zmuszony szukać noclegów na miejscu? W zasadzie nie byłoby to tragedią – na Krymie popularne jest wystawianie ofert miejscowych gospodarzy na dworcach autobusowych. Wychodzisz z autobusu, zagadujesz do „babuszki”, idziesz zobaczyć kwaterę, ustalasz cenę i wszystko gra. Co jednak, jeśli potrzebujesz znaleźć coś z wyprzedzeniem, o wyższym standardzie i w mniej popularnej lokalizacji? Ratunkiem są albo rosyjskie serwisy, albo popularny booking.com.

Pozornie sprawa wygląda na przegraną. Dla przykładu Jałta:

Wjazd na Krym

Na szczęście wystarczy zastosować prosty trik, by wypłynąć na morze możliwości. Trzeba po prostu zaznaczyć, że udajemy się na Krym w celach biznesowych:

Wjazd na Krym

I to koniec kombinowania. W czasie swojej podróży korzystałem wyłącznie z noclegów rezerwowanych za pośrednictwem booking.com. Po zaznaczeniu „Podróżuję służbowo” cały proces rezerwacji przebiega analogicznie do podróży prywatnych. Powodzenia!

Wjazd na Krym

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu, ale też zapoznaj się z wpisem uzupełniającym:

Podróż na Krym. Prawdziwy obraz Półwyspu

4 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

4 - Liczba komentarzy

 1. David
  03/11/2019 at 3:40 pm

  Witam, a co sie stanie jeśli wjade na Krym od strony Ukraińskiej jest tam jakaś straż, granica jest strzeżona ?

 2. Agnieszka Rudzka
  28/05/2020 at 6:25 pm

  Witam Cię. Gdy tylko Rosja otworzy granice planuje wyjazd na Krym do przyjaviol. O jaką wizę najlepiej się starać? Siem że w turystycznej trzeba chyba wskazać miejsce pobytu. Co zrobić. Jakieś rady?

  • TarcieChrzanu.PL
   28/05/2020 at 10:17 pm

   Cześć. Aplikuj o wizę turystyczną do Rosji i wskaż Krym jako miejsce pobytu. Ja tak robiłem.

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*