dojazd-na-krym-poradnik
EUROPA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, ROSJA

Dojazd na Krym. Poradnik

Autokarem, pociągiem, samolotem, a niektórzy samochodem – tak Polacy przed 2014 r. podróżowali na Krym. Stanowiliśmy istotną, obok Rosjan i Ukraińców, grupę turystów. Z tego też względu nadal w – przykładowo – jałtańskich restauracjach dostępne jest menu w języku polskim. Czy wjazd na Krym jest obecnie możliwy? Oczywiście, że tak, ale to nie wszystko – Krymianie czekają na nas z otwartymi rękami.

Niestety, ale muszę napisać to wprost: dojazd na Krym stał się znacznie trudniejszy, a przy tym sporo droższy.

Wjazd na Krym, a prawo ukraińskie

Zgodnie z wydanym w kwietniu 2014 r. zaleceniem, wjazd na terytorium Krymu jest, w opinii władz ukraińskich, legalny „pod warunkiem przekroczenia państwowej granicy w istniejących granicznych punktach kontroli Ukrainy z postawieniem odpowiednich pieczęci w dokumentach paszportowych i kartach imigracyjnych.” Przekroczenie granicy jest możliwe „na podstawie paszportu i specjalnego zezwolenia, wydanego przez terytorialne biuro Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy lub biuro terytorialne Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy.” Od razu uprzedzę, że zezwolenie nie jest wydawane na prawo i lewo i trzeba mieć dobry powód, by je otrzymać. Kto je dostanie? Kompletna lista i pozostałe informacje dostępne są tutaj.

Czy zatem wjazd na Krym dla przeciętnego turysty jest niemożliwy. No cóż, powyższe to była teoria, a teraz czas na praktykę.

Jak dojechać na Krym?

W związku z tym, że z prawdopodobieństwem 99,9 proc. nie spełniasz wymogów umożliwiających otrzymanie zezwolenia, o którym wspomniałem wyżej, musisz szukać innego rozwiązania. I takie faktycznie jest: alternatywą dla wjazdu z terytorium Ukrainy jest przejazd od strony Rosji. 

W praktyce, na Krym polski obywatel może dostać się jedynie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Najszybciej dolecisz samolotem wylatującym z Moskwy albo Sankt Petersburga.

Najważniejsze zatem to dostać się do Rosji. Opcji mamy w tym przypadku kilka.

W najlepszej pozycji wyjściowej są się mieszkańcy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Sprzyja im bliskie sąsiedztwo Królewca (ros. Калининград), z którego głównego portu lotniczego – Chrabrowo (KGD) – codziennie odbywa się wiele rejsów do Moskwy. Ceny tych połączeń potrafią być naprawdę atrakcyjne.

Co ma zrobić reszta? Polska centralna nie ma zbyt dużego wyboru i musi liczyć na promocje lotów z Warszawy do Moskwy, ewentualnie Sankt Petersburga. 600 zł za lot w dwie strony jest ceną jak najbardziej uczciwą, a tańsze połączenia zwykle wymagają przesiadek.

Z przesiadkami zresztą, chcąc latać tanio, musimy pogodzić się wszyscy. Niskie ceny przelotów z portów regionalnych (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Rzeszów, Wrocław) czasami oferuje niemiecka Lufthansa. Co prawda, żeby dostać się na Wschód, to najpierw – celem przesiadki (w Monachium albo Frankfurcie) udajemy się na Zachód – ale kto chce podróżować tanio, ten musi chodzić na kompromisy. Najtaniej bilet na trasie Wrocław – Monachium – Moskwa (tam i z powrotem) kupiłem za 420 PLN.

Południe kraju obserwuje Pragę, Wiedeń i Bratysławę. Z tej ostatniej operuje tania rosyjska linia lotnicza: Pobeda. Zanim kupisz bilet – przestudiuj uważnie regulacje dotyczące bagażu. Dysponujesz większą ilością czasu? Rozważ Budapeszt, skąd do Moskwy i Sankt Petersburga lata węgierski Wizzair.

Zachód musi liczyć na Berlin. Tu ponownie do gry wchodzi Pobeda (operuje z Berlina), ale dochodzi także linia S7 Airlines, obecna w Pradze, Berlinie i Wiedniu.

W sytuacji nie do pozazdroszczenia znajdują wschodnie województwa. Tu w grę wchodzi opcja tranzytu przez Białoruś, co jednak komplikuje i wydłuża cały proces. Przede wszystkim, konieczna jest białoruska wiza tranzytowa.

Wjazd na Krym. Jak uniknąć problemów?

Podróżowaniu na Krym w aktualnych realiach, głównie w kontekście bezpieczeństwa na miejscu, poświęciłem osobny wpis. Zachęcam do lektury!

Wjazd na Krym od innej niż ukraińska strony oznacza złamanie ukraińskiego prawa. Co to oznacza dla polskiego obywatela? Nic – chyba, że służby ukraińskie się o tym dowiedzą. Jak mają się o tym dowiedzieć? Nijak, o ile im w tym nie pomożemy.

Rosjanie traktują Krym jak część Rosji, więc po wylądowaniu w Symferopolu nie przeprowadzają kontroli paszportowej. Oznacza to, że w Twój paszport nie zostanie wbita żadna pieczątka. Śladów Twojego pobytu nie będzie… chyba, że sam je zostawisz. W przemyślany sposób korzystaj z mediów społecznościowych, szczególnie jeśli publikujesz posty pod własnym imieniem i nazwiskiem. Wydaje się wątpliwe, żeby szeregowemu turyście ukraińskie służby prześwietlały telefon, ale może nie warto kusić losu? Zastanów się zatem dwa razy, nim na Facebooku klikniesz w „zamelduj się” lub upublicznisz album ze zdjęciami z Krymu.

Noclegi na Krymie

Pisząc te słowa na www.agoda.com, czy też www.hostelworld.com nie jestem w stanie zarezerwować żadnego hotelu. Urok sankcji… Czy to oznacza, że jesteś zmuszony szukać noclegów na miejscu? W zasadzie nie byłoby to tragedią – na Krymie popularne jest wystawianie ofert miejscowych gospodarzy na dworcach autobusowych. Wychodzisz z autobusu, zagadujesz do „babuszki”, idziesz zobaczyć kwaterę, ustalasz cenę i wszystko gra. Co jednak, jeśli potrzebujesz znaleźć coś z wyprzedzeniem, o wyższym standardzie i w mniej popularnej lokalizacji? Ratunkiem są albo rosyjskie serwisy, albo popularny booking.com.

Pozornie sprawa wygląda na przegraną. Dla przykładu Jałta:

Wjazd na Krym

Na szczęście wystarczy zastosować prosty trik, by wypłynąć na morze możliwości. Trzeba po prostu zaznaczyć, że udajemy się na Krym w celach biznesowych:

Wjazd na Krym

I to koniec kombinowania. W czasie swojej podróży korzystałem wyłącznie z noclegów rezerwowanych za pośrednictwem booking.com. Po zaznaczeniu „Podróżuję służbowo” cały proces rezerwacji przebiega analogicznie do podróży prywatnych. Powodzenia!

Wjazd na Krym

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu, ale też zapoznaj się z wpisem uzupełniającym:

Podróż na Krym. Prawdziwy obraz Półwyspu

8 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

8 - Liczba komentarzy

 1. David
  03/11/2019 at 3:40 pm

  Witam, a co sie stanie jeśli wjade na Krym od strony Ukraińskiej jest tam jakaś straż, granica jest strzeżona ?

 2. TarcieChrzanu.PL
  28/05/2020 at 10:17 pm

  Cześć. Aplikuj o wizę turystyczną do Rosji i wskaż Krym jako miejsce pobytu. Ja tak robiłem.

 3. JK
  25/07/2020 at 12:52 pm

  Też się wybieram na Krym i wskazówki bardzo cenne, dzięki. Ale zastanaiwam się skąd takie przejmowanie się Ukrainą i po co. Krym jest częścią FR przecież. Dlaczego nie miałbym się pochwalić fotką z Krymu na FB? Nie wydaje mi się, aby ukraińska bezpieka ścigała obcokrajowców za to że jadą sobie na, no jednak rosyjski Krym a nawet gdyby chcieli ścigać no to chyba tylko palcem po mapie 🙂 Ludzie wręcz powinni się dzielić swoimi wakacjami na Krymie, aby go reklamować i wspierać region a wygląda że jest tam pięknie.

  • TarcieChrzanu.PL
   26/07/2020 at 12:23 pm

   To nie chodzi o przejmowanie się Ukrainą, tylko o unikanie potencjalnych kłopotów. Aktualnie, według ukraińskiego prawa, wjazd na Krym stanowi pogwałcenie tego prawa. Tak więc, jeśli wybierasz się (po wizycie na Krym) na Ukrainę, to moim zdaniem lepiej jest nie kusić losu i nie narażać się na problemy. Jeśli natomiast Ukrainy zwiedzać nie zamierzasz, to wtedy hulaj dusza – piekła nie ma: tapetujesz sobie całego fejsbukowego walla fotkami z Półwyspu i nic Ci za to nie grozi 🙂 Udanych wakacji, bo miejsce jest cudne! 🙂

 4. Dominik
  13/03/2021 at 6:50 pm

  „Od razu uprzedzę, że zezwolenie nie jest wydawane na prawo i lewo i trzeba mieć dobry powód, by je otrzymać.” Sęk w tym, że to jednak nadal jest ten poradziecki Wschód, a stosunek tamtejszych służb do prawa jest u nas powszechnie znany 😉 Czy zatem prawdopodobne jest przymknięcie oka przez ukraińskich celników po wręczeniu… łapówki? A może w sprawie tak ważnego znaczenia politycznego zasady są jednak ściślej przestrzegane?

  • TarcieChrzanu.PL
   14/03/2021 at 10:43 am

   Pytanie co zrobisz, jeśli pogranicznik nie przyjmie łapówki jak będziesz chciał wyjechać? 😉 W każdym razie jeśli się zdecydujesz to nie zapomnij dać znać jak poszło!
   Osobiście, radzę lecieć z Moskwy. Może nie jest super tanio, ale za to brak problemów gwarantowany.

 5. Marcin
  02/08/2023 at 4:12 pm

  Ostatnio byłem na Ukrainie i w mieście Dolina u podnóża Karpat na posterunku drogowym podczas kontroli gość sprawdzał mój nr telefonu, także faktycznie chyba dobra przestroga przed tym afiszowaniem się pobytem na Krymie.

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*