islamabad-informacje-praktyczne
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, PAKISTAN

Islamabad. Informacje praktyczne

Baza noclegowa

Nie ograniczaj się do podanych poniżej propozycji. Są one efektem moich poszukiwań i niekoniecznie spełnią Twoje oczekiwania. Co prawda starałem się szukać czegoś przyzwoitego (aczkolwiek nie mam przesadnych wymagań), ale nie nocowałem w większości z poniżej wymienionych obiektów.

Islamabad aspiruje do miana nowoczesnego miasta, co znajduje odzwierciedlenie w jakości dostępnych noclegów (ale też w ich cenach). Rawalpindi jest pod tym względem inne – więcej jest tańszych opcji, lecz spora część z nich nie posiada odpowiednich zezwoleń by móc oferować pokoje obcokrajowcom. Poświęć, proszę, chwilę i sprawdź co nowego pojawiło się w serwisach pośredniczących. Między innymi na popularnym booking.com możesz znaleźć hotele w przystępnych cenach.

 • Star House, Islamabad [GPS: 33.722424 | 73.051448] – jeśli dla świętego spokoju wolisz rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, będzie to jedna z tańszych propozycji. Hotel o dobrej lokalizacji – szczególnie jeśli planujesz zwiedzać północne rejony Islamabadu, takie jak Wzgórza Margalla (ang. Margalla Hills) i Meczet Króla Faisala. W hotelu działa WIFI. Nocleg w Star House możesz zarezerwować klikając w ten link.

 • Hotel Al-Hira, Islamabad [GPS: 33.687651 | 73.03408] – jest WIFI, pokój dwuosobowy kosztuje 1800 PKR.

 • Hotel Travel Inn, Islamabad/ Rawalpindi [GPS: 33.654009 | 73.068673] – hotel zlokalizowany na granicy Islamabadu i Rawalpindi. Pokój dwuosobowy kosztuje około 2500 PKR. Jest klimatyzacja oraz WIFI. Przeciętny pod względem czystości i jakości obsługi.

 • Hotel Al-Jamal, Rawalpindi, Umer Road, Committee Chowk. Telefon: 03129592962 lub 03349592962 lub +92515503357. [GPS: 33.611899 | 73.065992]. Raczej jako rozwiązanie awaryjne.

Poruszanie się po mieście

 • Metrobus (BRT) łączy kluczowe obszary Islamabadu z centrum Rawalpindi i na długich dystansach sprawdza się najlepiej. Dla wygody i lepszej orientacji, plik .gpx z naniesionymi na mapę przystankami można bezpłatnie pobrać z profilu TarcieChrzanu.PL w serwisie Wikiloc.com i zaimportować do aplikacji GPS (polecam Locus Map) zainstalowanej w telefonie komórkowym. Kliknij i pobierz Islamabad Metrobus Map (GPS)
 • Suzuki to chyba najbardziej podstawowa forma transportu. Nazwa wzięta od marki pojazdu, którym realizowany jest przewóz. Na Filipinach nazywa się to „jeepney”, a w Europie Wschodniej to coś na kształt krótkodystansowych marszrutek, choć to akurat dość daleko idące porównanie.
 • Autobusy miejskie – z powodu Aszury nie korzystałem, choć wiem, że są. Miejsca w pobliżu kierowcy są zarezerwowane dla kobiet.
 • Uber, Careem – nie korzystałem z Islamabadzie, ale jeśli Uber działa tak dobrze jak w Lahore, to z całego serca polecam. W Lahore za przejazd rikszą na lotnisko oczekiwano 500 PKR, a klimatyzowany samochód zamówiony przez aplikację Uber dostępny był za 300 PKR (~3 USD).
 • Riksze – zwykle ograniczają się do poruszania po jednym z miast, więc nie ma możliwości przejechania z Islamabadu do Rawalpindi albo odwrotnie. Jeśli korzystasz z Ubera i wybierzesz opcję „Mini” to przyjedzie właśnie riksza. W innym wypadku cenę koniecznie należy ustalić przed rozpoczęciem podróży.

Transport do prowincji Gilgit-Baltistan

 • Opcja najszybsza i najwygodniejsza to samolot na trasie Islamabad – Gilgit. 50 minut lotu kosztuje sporo, bo mniej więcej 100 USD. Główną wadą są jednak stosunkowo częste odwołania lotów na skutek bardzo zmiennej pogody panującej w górach. Połączenie realizowane jest przez Pakistan International Airlines (www.piac.com.pk)

 • Autobus NATCO (Northern Areas Transport Corporation, www.natco.gov.pk). Najtańszy, ale co z tego skoro podróż trwa blisko dobę. Autokary nie są wyposażone w toaletę. Biletów nie można rezerwować przez internet.

 • Samochód dzielony (shared car). Wybór moim zdaniem kompromisowy i w tę opcję celowałem. Od 40 do 45 USD (droższe jest miejsce z przodu), 12-13 godzin jazdy. Poniżej wrzucam wizytówkę przewoźnika, z usług którego korzystałem. Samochody dzielone odjeżdżają z Pirwadhai Bus Station [GPS: 33.630444 | 73.040905].

Islamabad informacje praktyczne. Gilgit jak dojechać

Aszura. Logistyka

Chcesz zobaczyć Aszurę na żywo? Pierwsza rada brzmi: przemyśl to dobrze.

Przebywając w Islamabadzie/ Rawalpindi, by mieć jakąkolwiek szansę na wzięcie udziału w uroczystościach, należy kierować się w stronę Imambargah Colonel Maqbool Hussain [GPS: 33.612024 | 73.061395], zlokalizowanego na ruchliwej Gorden College Road w Rawalpindi. W normalnych warunkach można byłoby tam dojechać metrobusem BRT (Bus Rapid Transit), wysiadając na przystanku Comittee Chowk [GPS: 33.613717 | 73.065076]. Z lotniska do Comittee Chowk teoretycznie dostaniemy się autobusem. Lądując w czasie, gdy żałoba kulminuje najpewniej trzeba będzie jednak skorzystać z tanich taksówek.

Islamabad to ciekawe miasto, ale Pakistan ma do zaoferowania znacznie więcej! Szukasz pomysłu na podróż? Ten wpis może Cię zainteresować:

Bezpieczeństwo w Pakistanie. Przykładowy plan podróży

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*