loty-do-pakistanu
AZJA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, PAKISTAN

Loty do Pakistanu. Przegląd opcji

Tuż po tym, jak podjąłem decyzję o podróży pojawił się problem: jak znaleźć tanie loty do Pakistanu. Blisko rok śledziłem połączenia – w różnych konfiguracjach. Wniosek mam jeden: nie ma promocji, ani okazji. Nie ma nawet błędów cenowych. Nie latają tam czartery, a biletów nie wygrasz w żadnym konkursie. Naturalnie, nie ma też bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską, a Pakistanem. Podobnie sytuacja przedstawia się przy rozpoczynaniu podróży, w którymś z państw sąsiednich. Konieczna jest przynajmniej jedna przesiadka. Pomimo tej niedogodności okazuje się, że można do Pakistanu dolecieć tanio i całkiem wygodnie. Można też drogo i bardzo komfortowo – jak zawsze jest to wypadkowa możliwości i potrzeb, sprytu oraz strategii.

Niektóre linie lotnicze wymagają okazania na stanowisku odprawy karty płatniczej, którą opłacona została rezerwacja. Zalicza się do nich m.in. AirBlue, Pakistan International Airlines oraz Shaheen Air. Miej to na uwadze, a unikniesz niepotrzebnych komplikacji. Być może kłopotów nie unikniesz, ale na pewno  zminimalizujesz ryzyko ich wystąpienia, jeśli zapoznasz się z ostrzeżeniami służb dyplomatycznych oraz przeczytasz mój wpis na temat bezpieczeństwa w Pakistanie.

Stan na styczeń 2018 r.

Komfortowo z Warszawy

Z Warszawy do Pakistanu dolecimy przesiadając się raz na pokładach trzech przewoźników: Turkish Airlines, Emirates Airlines lub Qatar Airways.

W przypadku skorzystania z oferty Turkish Airlines lecimy przez Stambuł (IST) do Islamabadu (ISB), Karachi (KHI) lub Lahore (LHE). W ten sposób podróżujemy szybko i komfortowo – Turkish Airlines w Rankingu Skytrax 2017 zajął 12 miejsce – ale to jest rozwiązanie dość kosztowne.

Z Warszawy można udać się w podróż także liniami Emirates Airline (4 miejsce w Rankingu Skytrax 2017). Ten wariant wymaga przesiadki w Dubaju (DXB) i najprawdopodobniej będzie droższy. Niewątpliwą zaletą Emirates jest bardziej rozbudowana siatką połączeń – znajdziemy w niej Karachi, Islamabad, Lahore, Silajkot (SKT), Multan (MUX) i Peszawar (PEW).

Ostatnią z opcji jest przelot Qatar Airways (1 miejsce w Rankingu Skytrax 2017). Przesiadając się w Dausze (DOH) otrzymujemy do wyboru: Faisalabad (LYP), Islamabad, Karachi, Lahore, Multan oraz Peszawar.

Z Krakowa taniej i wciąż wygodnie

Opcją wartą rozważenia jest podróż z Krakowa liniami FlyDubai – najprawdopodobniej będą to najtańsze loty do Pakistanu przy warunku, że chcemy się przesiadać tylko raz. FlyDubai zamierza zadebiutować na polskim niebie w kwietniu 2018 r. Przesiadka, jak nazwa przewoźnika wskazuje, ma miejsce w Dubaju (DXB). Siatka połączeń tej linii pozwala na dolot do Faisalabadu, Karachi, Kwety (UET), Multanu i Sijalkotu. Niestety, FlyDubai nie operuje na trasach do Islamabadu i Lahore.

Loty do Pakistanu z Katowic? Tylko metodą kombinowaną

Z Katowic do Dubaju można dolecieć węgierskim Wizzair. To rozwiązanie ma wady i zalety. Zaletą jest możliwość dłuższego postoju w Dubaju. Podróż nie jest na jednym bilecie (składa się z dwóch oddzielnych rezerwacji w dwóch liniach lotniczych), więc to od nas zależy ile czasu spędzimy w stolicy ZEA. Po drugie, kolekcjonerzy punktów Wizzair, mogą posłużyć się nimi do opłacenia podróży, zmniejszając jej koszt.

Wadą jest konieczność żonglowania datami w kalendarzu lotów Wizzair w celu uzyskania niskich cen. Płynna przesiadka w Dubaju nie jest możliwa. W planie podróży musimy uwzględnić czas na ewentualne opóźnienia oraz transfer pomiędzy lotniskiem Dubaj-Al-Maktum (DWC), a Dubai International Airport (DXB).

Planujesz z wyprzedzeniem? Leć przez Kijów!

Ukraine International Airlines oferuje bilety w taryfie low-cost w bardzo atrakcyjnych cenach. Na trasie Kijów – Dubaj sprawdzane w styczniu ceny biletów za połączenie w dwie strony na wrzesień i październik 2018 r.  zaczynały się od 330 PLN. Konieczne jest jednak by bilety rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Do Kijowa z Polski można się tanio dostać niemal z każdego lotniska (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław). Ta opcja także pozwala na wydłużenie pobytu w ZEA.

Co dalej? Z Dubaju do Pakistanu dolecimy m.in. na pokładzie narodowego pakistańskiego przewoźnika, czyli Pakistan International Airlines. W styczniu 2018 r. bilety na wrzesień i październik można było nabyć nawet za 805 PLN. Praktycznie tyle samo zapłacimy lecąc z Abu Zabi (AUH). Alternatywą dla PIA są tanie linie AirBlue (www.airblue.com) oraz Shaheen Air (www.shaheenair.com), ale różnica w cenie na tym odcinku nie będzie duża.

Rozważasz podróż? Zapoznaj się z informacjami o wizie:

Wiza do Pakistanu. Kilka faktów

Wiza do Pakistanu. Zaproszenie wizowe

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*