wiza-do-rosji
EUROPA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, ROSJA

Wiza do Rosji. Dokumenty

„Do Rosji? Przecież tam potrzebna jest wiza!” – z taką mniej więcej reakcją spotykałem się najczęściej, mówiąc że wybieram się odwiedzić naszego wschodniego sąsiada. Jakby to było coś szczególnego. USA, Indie, Chiny, Australia… i tak mógłbym wymieniać dalej państwa, które od Polaków wymagają wiz. Nasz paszport jest dość silny (7. miejsce w rankingu Passport Index), ale wciąż czeka nas trochę zachodu, by móc wjechać do wielu popularnych krajów.

W tym i kolejnych wpisach bardzo dokładnie omawiam proces uzyskania wizy turystycznej do Rosji.

Temat aplikowania o wizę do Rosji prezentuję w podziale na trzy artykuły:

Turystyczna wiza do Rosji. Podstawowe informacje

Najważniejsza wiadomość na początek: wyrobienie wizy do Rosji jest łatwe. Nie twierdzę, że banalnie proste, bo nie jest ona dostępna online, ale uwierz mi – diabeł nie jest nawet w połowie tak straszny, jakim się go maluje.

Oto co na początek powinieneś wiedzieć:
 • opłata wizowa dla wizy turystycznej: 150 PLN trybie normalnym (do 14 dni roboczych) i 300 PLN w trybie express (1-3 dni robocze),
 • wiza turystyczna wydawana jest maksymalnie na 30 dni. Kluczowe są daty wskazane na tzw. voucherze turystycznym,
 • przy składaniu wniosków wizowych obowiązuje rejonizacja, która jest ściśle przestrzegana. To zagadnienie rozwijam poniżej,
 • wizę do Rosji wyrabia się w kraju pochodzenia. Od tej reguły zdarzają się wyjątki, na przykład gdy powrót do kraju jest utrudniony, zbyt kosztowny albo niemożliwy. Z tego też powodu pewnie uda Ci się wyrobić wizę do Rosji w Chinach, ale wątpię by było to możliwe w Czechach.

Wiza do Rosji. Wymagane dokumenty

Dokumenty, które złożone razem tworzą aplikację wizową:

 • paszport. Okres ważności paszportu musi wynosić co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy,
 • wypełniony elektronicznie, a następnie wydrukowany, wniosek wizowy. Wypełnia się go po tym adresem,
 • jedno zdjęcie paszportowe,
 • ubezpieczenie, którego suma wynosi minimum 30 000 EUR i które obowiązuje przez cały okres pobytu w Rosji. Temat ubezpieczenia rozwinąłem w dalszej części wpisu,
 • potwierdzenie opłaconych rezerwacji hotelowych przy pobytach przekraczających 14 dni.

Voucher turystyczny do Rosji. Co to jest i jak załatwić?

Voucher turystyczny to inaczej poparcie wizowe (niekiedy też stosuje się pojęcie potwierdzenie przyjęcia turysty), ale używajmy określenia voucher, żeby nie rozszerzać niepotrzebnie terminologii.

Voucher jest de facto dowodem zawarcia umowy świadczenia usługi turystycznej, czyli potwierdzeniem obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską agencję turystyczną. Oczywiście, to tylko teoria, bo wszyscy dobrze wiedzą (a szczególnie pracownicy Konsulatu), że żadna usługa obsługi turysty nie została zakupiona. Voucher jest po to, byśmy dali komuś zarobić za jego wystawienie.

Skąd wziąć voucher? Teoretycznie, może Ci go wystawić hotel. Drogie obiekty zrobią to za darmo, a te ze średniej półki cenowej za niewielką opłatą. Hostele, prywatne apartamenty i najtańsze hotele dają natomiast gwarancję, że od nich żadnego vouchera nie uzyskasz. Druga sprawa – hotel może wyemitować voucher tylko na daty Twojego pobytu. Jeśli planujesz przemieszczać się po Rosji, wtedy zebranie vouchera od każdego hotelu z osobna to niewyobrażalny poziom uwielbienia dla papierologii. Na szczęście wszystkiemu można zaradzić: rozwiązaniem jest kupno vouchera na cały pobyt. Tę ścieżkę zdecydowanie polecam.

Sprzedażą voucherów turystycznych zajmują się praktycznie wszystkie agencje pośrednictwa wizowego. Ceny są zróżnicowane i zaczynają się od 50 PLN. Często bywa tak, że voucher jest tańszy, o ile skorzystamy z pośrednictwa wizowego. Bywa też tańszy, gdy decydujemy się na dokonanie rezerwacji noclegów za pośrednictwem agencji dostarczającej voucher. Na dzień pisania tego tekstu, cena vouchera na poziomie 70-80 PLN jest standardem.

Dokument otrzymujemy mailowo, w ciągu 1-2 dni roboczych. Danymi z vouchera uzupełniamy odpowiednie pola wniosku wizowego. Omówię to w kolejnej części tego poradnika.

Ubezpieczenie. Wszystko, co musisz wiedzieć

Z ubezpieczeniem sprawa jest dosyć prosta. Musi ono spełniać następujące wymogi:

 • suma ubezpieczeniowa (koszty leczenia) to przynajmniej 30 000 EUR lub równowartość tej kwoty wyrażona w innej walucie,
 • ubezpieczenie musi być ważne w datach pobytu na terenie Rosji,
 • zakres terytorialny ubezpieczenia musi być określony jako „cały świat” albo „Rosja”.

Przedstawianie ubezpieczenia dodawanego do konta bankowego albo do karty kredytowej nie ma żadnego sensu. Ryzyko, że nie zostanie zaakceptowane jest zbyt duże. Najlepiej wykupić osobną polisę w jednym z dużych towarzystw ubezpieczeniowych i oszczędzić sobie nerwów.

Akceptowana jest karta EURO26 i ISIC (należy załączyć ksero).

Nie zamierzam polecać konkretnego produktu, bo każdy ma inne wymagania. Napiszę jedynie, polisy których przykładowo towarzystw możesz rozważyć:

 • ALLIANZ Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA,
 • AXA Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA,
 • PZU Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA,
 • SIGNAL IDUNA Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA.

Pamiętaj też, że 30 000 EUR to minimalna kwota pokrycia kosztów leczenia. To najczęściej nie wystarczy na opłacenie kosztów prywatnej pomocy medycznej, udzielonej przy poważniejszych wypadkach. Dlatego też zastanów się, czy masz tyle zdrowia, by korzystać z państwowej opieki zdrowotnej akurat w Rosji.

Centrum Wizowe. Czy muszę płacić za pośrednictwo?

Nie musisz, właśnie po to jest ten wpis, żebyś nie przepłacał. W Warszawie na 100 procent nie ma wymogu korzystania z usług Centrum Wizowego, choć kiedyś w innych miastach zdarzało się, że konsulaty nie chciały rozpatrywać aplikacji składanych bezpośrednio. To się na szczęście zmieniło.

Centrum Wizowe pobiera prowizję w wysokości 25 EUR, więc myślę, że warto postarać się i złożyć wniosek samodzielnie. Być może teraz chciałbyś zapytać „to czemu ludzie aplikują przez Centrum Wizowe?” Otóż powodów jest kilka, ale główny jest oczywisty: nie wiedzą, że nie muszą. Poza tym, tak jest po prostu prościej. Wiele osób wybiera też Centrum Wizowe, bo jest to wygodniejsze rozwiązanie. Mają wtedy pewność, że wniosek wizowy został prawidłowo wypełniony, że załączają zdjęcie spełniające wymagania Ambasady, itd. Kupują święty spokój.

Gdzie składać aplikację wizową?

Przy składaniu wniosków obowiązuje rejonizacja ze względu na miejsce wydania paszportu. Teoretycznie wygląda ona tak:

 • Wydział Konsularny Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, ul. Belwederska 25 C
  województwa: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podlaskie,
 • Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie, ul. Biskupia 7
  województwa: małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie,
 • Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, ul. Bukowska 53 A
  województwa: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie,
 • Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, ul. Stefana Batorego 15
  województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie.

W praktyce, jeżeli jesteś w stanie uzasadnić dlaczego aplikujesz w innym konsulacie, to Twoja aplikacja powinna zostać przyjęta. Takim uzasadnionym powodem dla pracownika Konsulatu może być np. zaświadczenie o zatrudnieniu zawierające adres miejsca pracy, zaświadczenie o byciu studentem z podanym adresem uczelni albo umowa wynajmu mieszkania. Napiszę wprost: po drugiej stronie masz człowieka, którego trzeba jedynie przekonać, że nie ignorujesz rejonizacji dla kaprysu.

Ważna informacja: w Warszawie rejonizacja nie jest restrykcyjnie przestrzegana. To się oczywiście może zmienić, ale gdy składałem aplikację, nikt nie zwracał uwagi na miejsce wydania mojego paszportu.

Przeczytaj kolejne dwie części cyklu:

Wiza do Rosji. Wniosek wizowy

Wiza do Rosji. Cały proces krok po kroku

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*