wiza-do-rosji-caly-proces-krok-po-kroku
EUROPA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, ROSJA

Wiza do Rosji. Cały proces krok po kroku

We wcześniejszych dwóch częściach powiedzieliśmy sobie sporo o tym jak załatwić wizę do Rosji. Kto przeczytał, ten wie, że całość nie jest przesadnie skomplikowana, niemniej należy zwracać uwagę na detale. Nie inaczej jest z samym aplikowaniem. Niby najważniejsze jest za nami, ale został jeszcze jeden płotek do przeskoczenia i nim zajmę się w tym tekście. Wszystko po to, by nikt nie wywrócił się przed samą metą.

Temat aplikowania o wizę do Rosji prezentuję w podziale na trzy artykuły:

Wizie do Rosji poświęciłem trzy osobne artykuły. Wszystko po to, by umożliwić każdemu, kto dysponuje minimum determinacji, uzyskanie jej bez pomocy pośredników czy też Centrum Wizowego. Postępując zgodnie z zaleceniami zawartymi w tym poradniku oszczędzasz przynajmniej 25 EUR na jednej wizie.

Krok 1. Przeczytaj dwa poprzednie wpisy

Serio, przeczytaj je. Skoro chcesz uniknąć opłaty za pośrednictwo Centrum Wizowego, to Twoja aplikacja musi być przygotowana perfekcyjnie. Poświęć dwa kwadranse na lekturę poprzednich tekstów, a ewentualne pytania zadaj w komentarzu.

Krok 2. Zarejestruj wizytę w Konsulacie

Od tego zacznij i nie czekaj na ostatnią chwilę. Ten krok musisz wykonać z dużym wyprzedzeniem, mając na uwadze, że rejestracji dokonuje się na konkretną datę i konkretną godzinę. Gdy piszę te słowa pierwszy wolny termin wizyty przypada za 20 dni i jest tylko jedna godzina do wyboru – więcej możliwości oferują terminy za niemal miesiąc.

Strona do rejestracji wizyt: http://warsaw.kdmid.ru/queue-pl

Jeszcze jedno ważne zastrzeżenie: jeden interesant może mieć aktywny tylko jeden termin wizyty. Powyższa strona internetowa informuje jasno „Osoba, zarejestrowana na wizytę dwa albo więcej razy, będzie skreślona z systemu bez możliwości przywrócenia.” Dlatego, jeśli nie wiesz, kiedy Ci pasuję, to najpierw się dowiedz, a dopiero potem umawiaj wizytę.

Krok 3. Zadbaj o voucher

Sprawdź rynek voucherów turystycznych do Rosji. Porównaj ceny i ustal czy obowiązują one w każdym przypadku, czy tylko gdy decydujesz się aplikować przez danego pośrednika. Nawiąż kontakt i dopytaj o wszelkie niejasności, bo jak znam życie, to jakieś na pewno się pojawią. Przedstaw pracownikowi agencji zarys swojego planu podróży – w moim przypadku miało to znaczenie, gdyż nie każde biuro było w stanie zorganizować poparcie wizowe dla podróży na Krym. Dowiedz się jak długo będziesz czekał na voucher, bo to akurat istotne (przeważnie jest to 1-2 dni).

Nie aplikuj o zaproszenie wizowe od razu. Agencja wizowa, z której usług korzystałem, poinformowała mnie, że dobrze jest aplikować przedstawiając stosunkowo świeży voucher (w ciągu 5 dni roboczych od wystawienia dokumentu).

Krok 4. Zaaplikuj o voucher, wykup ubezpieczenie i wypełnij wniosek wizowy

W zależności od tego ile wybrany przez Ciebie pośrednik rezerwuje sobie czasu na organizację poparcia wizowego, z takim też wyprzedzeniem wystąp o voucher. Mając do dyspozycji zdjęcie, ubezpieczenie oraz voucher możesz zabrać się za wypełnianie wniosku wizowego. Nie zapomnij nakleić zdjęcia i podpisać się takim samym podpisem, jakim podpisałeś się w paszporcie.

Krok 5. Złóż dokumenty w Konsulacie

Skompletuj wszystkie dokumenty. Duże torby i plecaki zostaw w domu, ponieważ na teren Konsulatu nie można ich wnosić, a szafki ustawione przed bramką magnetyczną nie pomieszczą przedmiotów o dużych gabarytach. Po sprawdzeniu Twojego wniosku dostaniesz druk potrzebny do uiszczenia opłaty wizowej.

Krok 6. Dokonaj opłaty wizowej

Wizę opłacisz w agencji Tamara Sp. z o.o., która znajduje się po drugiej stronie ulicy (ul. Belwederska 40). Z potwierdzeniem dokonania opłaty wróć do Konsulatu – wówczas otrzymasz potwierdzenie złożenia dokumentów i zostanie Ci wyznaczony termin odbioru paszportu.

Jak załatwić wizę do Rosji. Podsumowanie

Koniec. Teraz już wiesz, jak załatwić wizę do Rosji. Wiem, wiem, wiem – trzy wpisy na temat jednego rodzaju wizy do jednego kraju mogą wyglądać przerażająco, a nie zachęcająco, ale uwierz mi – chcąc potraktować całe zagadnienie wyczerpująco, nie miałem wyjścia. Powodzenia!

Przeczytaj również:

Wiza do Rosji. Dokumenty

Wiza do Rosji. Wniosek wizowy

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*