krym-7-dniowy-plan-podrozy
EUROPA, INFORMACJE PRAKTYCZNE, ROSJA

Krym. 7-dniowy plan podróży

Podróż na Krym nieubłaganie dobiega końca, pora zatem zaproponować oparty o własne doświadczenia plan podróży po tym niezwykle ciekawym półwyspie. Poniższą rozpiskę możesz potraktować w kategoriach gotowca, ale jeszcze lepiej podejść do niej, jak do inspiracji i – dowolnie modyfikując – dopasować do własnych potrzeb.

Po wydarzeniach z roku 2014 sporo zmieniło się w kwestii bezproblemowej podróży na Krym. Zanim zaplanujesz swoją podróż, zapoznaj się z artykułem „Dojazd na Krym. Poradnik”, w którym omówiłem aktualne ograniczenia i przedstawiłem sposoby ich obejścia.

Dzień 1, 2, 3. Sewastopol i okolice

Pewnie się teraz zastanawiasz, czy trzy dni to aby nie za dużo – od razu zatem spieszę z wyjaśnieniem: Sewastopol nie dość, że posiada sporo atrakcji własnych, to jest dobrze skomunikowany z pobliskimi miejscowościami. Patrząc pod kątem naszego planu, najważniejsze jest to, że z Sewastopolu wygodnie dojedziesz do Bakczysaraju i na przylądek Fiolent.

Dzień 1. Sewastopol

Dla mnie niesamowicie pozytywne zaskoczenie. Największe miasto Krymu, ze wszystkimi tego wadami i zaletami, ale plusów w moim przekonaniu ma zdecydowanie więcej. Nie omiń tego wpisu.

Mocno zmilitaryzowane, z bogatą historią i całkowicie niespójną architekturą. Warto odwiedzić i wyrobić sobie własne zdanie, zamiast ufać dość częstym zniechęcającym opiniom.

Przyjemnie jest w nim spędzić kilka godzin: zobaczyć pełen zgiełku Plac Nachimowa, czy też przespacerować się nadmorskim bulwarem, przy którym znajduje się Pomnik Zatopionych Okrętów (ros. Памятник затопленным кораблям). Moim zdaniem warto zobaczyć obraz Panoramę Obrony Sewastopola (ros. Панорама „Оборона Севастополя 1854–1855”). Nie sposób byłoby ominąć gigantycznych rozmiarów Pomnik Żołnierza i Żeglarza (ros. Памятник солдату и матросу).

Poniżej mapka z zaznaczonymi wspomnianymi wyżej miejscami.

Dzień 2. Bakczysaraj i Czufut-Kale

Pałac Chana i skalne miasto to żelazne punkty podróży na Krym. O wrażeniach pisałem w tym wpisie, teraz skupię się na logistyce. Do Bakczysaraju dojedziesz z głównego dworca autobusowego [GPS: 44.59555 | 33.528474], dobrze skomunikowanego z całym miastem siecią transportu publicznego. Po Bakczysaraju możesz przemieszczać się na piechotę, albo korzystać z autobusu miejskiego nr 2 (koszt biletu jednorazowego to 12 RUB). Odjeżdża on z dworca autobusowego, przejeżdża przez całe miasto i pozwala dojechać w pobliże wejścia na szlak do Czufut-Kale, mijając wcześniej Pałac Chana.

Dzień 3. Przylądek Fiolent i Czersonez Taurydzki

Oddzielny wpis (omawiam w nim dojazd i przedstawiam propozycje spędzenia czasu na miejscu) poświęciłem Przylądkowi Fiolent. Odsyłam do niego, ponieważ tych informacji nie chciałbym niepotrzebnie w tym miejscu powielać.

Krym. 7-dniowy plan podróży

Chersonez Taurydzki to antyczne greckie miasto położone na peryferiach Sewastopola, a dodatkowo miejsce chrztu Rusi z 988 r. W 2013 r. obiekt został wpisany na listę UNESCO. Wstęp jest bezpłatny, a dojazd z centrum miasta bezproblemowy (marszrutka nr 22), więc polecam się wybrać, bo ruiny wraz z Soborem św. Włodzimierza robią wrażenie.

Marszrutka nr 22

Dzień 4, 5, 6. Jałta i okolice

Trzy dni wystarczą na poznanie najważniejszych atrakcji Jałty, a przede wszystkim na eksplorację okolic, które są dalece bardziej interesujące.

We wpisie „Jałta. Jak zwiedzać, co zobaczyć?” znajdziesz sporo informacji dotyczących transportu, noclegów i miejsc wartych zobaczenia. Wykorzystaj je do lepszego zaplanowania swojej podróży.

Dzień 1. Jałta i Massandra

Dzień pierwszy to zwiedzanie Jałty (która pełni też rolę bazy wypadowej do okolic) oraz Massandry. Zarówno massandryńskie winnice, jak i pałac, to obiekty klasy światowej. Zobaczyć je warto. Postaraj się tak zorganizować ten dzień, aby wieczór spędzić spokojnie w Jałcie. Jałtańskie nadbrzeże wieczorem nabiera dodatkowego uroku.

Dzień 2. Aj-Pietri i pałac w Ałupce

Aj-Pietri nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia, ale nie można napisać, że jest o strata czasu – byłoby to sporą przesadą. Fajna jednodniowa wycieczka na jeden z najwyższych krymskich szczytów, a na deser Pałac w Ałupce, stanowiący mieszankę stylów architektonicznych.

Dzień 3. Rejs na Jaskółcze Gniazdo i pałac w Liwadii

Dość leniwy dzień, ale po wczorajszym – intensywnym – taki się jak najbardziej należy. Po śniadaniu wypłyń w rejs na Jaskółcze Gniazdo, co da szansę na uniknięcie tłumu turystów (jacyś jednak na pewno będą – w końcu to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc na Krymie). Kup bilet w jedną stronę, ponieważ wracać będziesz drogą lądową. Postępując w ten sposób, za jednym zamachem zwiedzisz pałac w Liwadii, czyli miejsce Konferencji Jałtańskiej.

Dzień 7. Symferopol i przelot do Polski

Symferopolem nie ma co sobie nawet zawracać głowy – dlatego też dobrze się składa, że sporo autobusów z Jałty i Sewastopola kieruje się bezpośrednio na stację autobusową (tzw. Stary Terminal), położoną niedaleko lotniska (Nowy Terminal).

Masz więcej czasu?

Powyższy plan jest odpowiedni dla siedmiodniowego pobytu, dlatego nie radziłbym wciskać w agendę niczego więcej (choć oczywiście możesz zastąpić zaproponowane przeze mnie miejsca własnymi pomysłami). Co jednak jeśli możesz wygospodarować jeszcze jeden lub dwa dni? Propozycję widzę dwie:

  • Bałakława (ros. Балаклава) – dzielnica, a konkretnie przedmieścia, Sewastopola. Słynie z bazy łodzi podwodnych, która jest obecnie udostępniona turystycznie. Przez lata Bałakława była tzw. miastem zamkniętym (ros. ЗАТО – закрытые административно-территориальные образования). Kolejnym miejscem, wartym odwiedzenia są pozostałości twierdzy Czembało.
  • Foros (ros. Форос) – jest to mocno turystyczna miejscowość, czemu sprzyja położenie nad samym brzegiem Morza Czarnego. Odwiedzając Foros warto zobaczyć Cerkiew Wskrzeszenia Chrystusa.

Przeczytaj także:

Pałace południowego Krymu

0 - Liczba komentarzy
Udostępnij

TarcieChrzanu.PL

Dołącz do dyskusji

* - pole wymagane*